Budynek WA nagrodzony przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego

Laboratorium Architektury Energooszczędnej przy Wydziale Architektury PB zostało nagrodzone w konkursie Green Building Awards Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (Polish Green Building Council PLGBC).

Wręczenie nagród odbyło się 6 października 2015 r. w Warszawie, podczas dorocznego sympozjum PLGBC GREEN BUILDING. Dyplom uznania i statuetkę PLGBC Green Building Awards dla inwestora odebrał Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy prof. Roman Kaczyński, a dla twórców – dr inż. arch. Adam Turecki oraz architekt Andrzej Rydzewski.

PLGBC Green Building Awards

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego już po raz czwarty ogłosiło konkurs na najlepszy projekt, zrealizowany budynek, czy też adaptację, które spełniają krajowe i światowe wymagania środowiskowe. Ideą konkursu jest promocja nowoczesnego, ekologicznego budownictwa. Dla inwestorów oraz projektantów, nagrody PLGBC Green Building Awards są natomiast wyróżnieniem i wyrazem docenienia ich wkładu w rozwój budownictwa zielonego w Polsce oraz wsparciem ich działań marketingowych.

Prace zgłoszone do konkursu oceniane są zarówno pod względem walorów architektonicznych, estetycznych, jak i walorów związanych z budownictwem zrównoważonym. Jury bierze też pod uwagę ciekawe nowatorskie pomysły, które proponują połączenie wymienionych walorów.

Kapituła Konkursu przyznaje nagrody w czterech kategoriach: 1) Najlepszy zrealizowany budynek, ekologiczny certyfikowany, 2) Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany), 3) Najlepszy projekt ekologiczny, 4) Green Product of the year.

Zwycięskie prace publikowane są w bazie budynków na stronie internetowej PLGBC.

Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury PB

Budynek laboratoryjno-badawczy Wydziału Architektury PB przy ul. Oskara Sosnowskiego został oddany do użytkowania w drugiej połowie sierpnia 2015 r. Obecnie jest wyposażany oraz przechodzi testy i regulacje poszczególnych urządzeń. Będzie służyć celom laboratoryjno-badawczym związanym z energooszczędnością bazującą na energii słonecznej, geotermalnej oraz w mniejszym stopniu wiatrowej.

Autorem koncepcji architektonicznej budynku jest dr inż. arch. Adam Turecki, Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Architektury PB. Projekt wykonawczy budynku stworzyło biuro architektoniczne ARCH+ pod kierunkiem architekta Andrzeja Rydzewskiego.

Formą i skalą budynek nawiązuje do tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem. Będzie służyć do analizy działania poszczególnych, zastosowanych w nim technologii budowlanych oraz oceny ich efektywności energetycznej.

Budowa i badanie efektywności małego budynku laboratoryjno-badawczego energii odnawialnych zostały włączone w ogólnouczelniany projekt pn. „Badanie skuteczności aktywnych i pasywnych metod poprawy efektywności energetycznej infrastruktury z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”, który otrzymał wsparcie finansowe w ramach RPO Województwa Podlaskiego.

Warto przypomnieć, że wcześniej budynek laboratoryjno-badawczy Wydziału Architektury PB znalazł się w finale AEDIFICIUM, konkursu białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich na najlepszą realizację architektoniczną na Podlasiu.