Wicedyrektor Wydziału ds. Polski w DG Regio odwiedził Politechnikę

Politechnika Białostocka realizuje obecnie trzy duże projekty ukierunkowane na edukację, badania oraz promowanie zastosowań i wdrażanie rozwiązań proekologicznych. I właśnie realizacja tych projektów była głównym tematem spotkania pracowników naszej Uczelni z Wolfgangiem Münchem. Zastępca Dyrektora Wydziału ds. Polski w DG Regio (czyli Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej) Komisji Europejskiej odwiedził w piątek, 30 października, najnowszy obiekt na Wydziale Architektury. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, ponieważ budynek powstał w ramach projektu pn. „Badanie skuteczności aktywnych i pasywnych metod poprawy efektywności energetycznej infrastruktury z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”.

Podczas spotkania z Wolfgangiem Münchem naukowcy z Politechniki referowali przebieg poszczególnych etapów projektu. Historię powstania najnowszego budynku przedstawił dr inż. arch. Adam Turecki z Wydziału Architektury. O badaniach nad wykorzystaniem oleju roślinnego do produkcji biopaliw mówił dr inż. Dariusz Szpica z Wydziału Mechanicznego. Dr hab. inż. Maciej Zajkowski z Wydziału Elektrycznego opowiedział o wykorzystaniu hybrydowego systemu małej energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w jednym z budynków usytuowanym na kampusie PB. Natomiast Bartosz Śliwecki z SKN CAVE zaprosił wicedyrektora Müncha do przetestowania wirtualnej gry wymyślonej przez studentów Wydziału Architektury.

W spotkaniu udział wzięli także Szymon Pogorzelski – Przedstawiciel Komisji Europejskiej, Daniel Górski – dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Władze uczelni reprezentowali Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy prof. Roman Kaczyński oraz Dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Zdzisław Pelczarski.

Wolfgang Münch zwrócił uwagę na potrzebę komercjalizacji badań prowadzonych przez ośrodki naukowe. Podkreślił, że właśnie ten aspekt będzie kluczowy przy ocenie wniosków w ramach programu Horyzont 2020. Daniel Górski podkreślił wiodącą rolę Politechniki we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Link do artykułu na stronie PB